Jak užívat ostropestřec mariánský

Příprava, užívání a dávkování

Home Jak užívat ostropestřec mariánský
Vas Bylinkar - Pestrec mariánsky - plod pestreca

Jaký Ostropestřec je nejlepší užívat?

Nejúčinnější je přímá konzumace drcených semen – plodu ostropestřce. V této podobě se jednak pohodlně konzumuje, je zajištěno dokonalé vstřebávání jeho účinných látek a zároveň zajišťuje i druhotný benefit, kterým je „peeling“ střevních stěn, čímž pomáhá k pročištění trávicí soustavy.

Nejúčinnější je použití nadrcených semen, které nepřišly při drcení do kontaktu s kovem a nebyly vystaveny teplotám vyšším než 40 °C. Z tohoto důvodu je drcení ostropestřce proces, na jehož průběh mimořádně dbáme a který jsme dlouhou dobu zdokonalovali. Vzhledem k uvedenému totiž není možné použití tradičních mlýnků, např. mlýnků na kávu či obilniny. Ostropestřec v podobě, v níž jej nabízíme my, je připraven při dodržování výše uvedených podmínek a je tedy zajištěna jeho výsledná kvalita (dána obsahem účinné látky silymarin) a blahodárný účinek na játra.

Tlučený plod ostropestřce mariánského poměrně rychle oxiduje, čímž se účinná látka silymarin znehodnocuje. Je proto nutné uchovávat jej v obalu bez přístupu vzduchu. Právě z tohoto důvodu je drcený plod ostropestřce, který nabízíme, balený v šikovných pytlících, které lze opakovaně neprodyšně uzavřít pomocí proužku “zip” ve vrchní části sáčku. Váš pytlík s tlučeným ostropestřcem tak můžete mít v případě potřeby stále pohodlně s sebou.

Více o tématu, proč funguje lépe drcený Ostropestřec jako olej, kapky, tinktury, granule, čaje, nebo proč upřednostnit drcený jako přírodní alternativu k tabletám, kapslím a jiným průmyslově zpracovaným výrobkům, se dozvíte v tomto článku.

Koupit Ostropestřec

Užívání a dávkování ostropestřce mariánského

Tlučený ostropestřec mariánský konzumujte přímo, 4x denně 1 čajovou lžičku (3-4 g), buď přibližně 45 minut před jídlem, nebo 45 minut po jídle. Ostropestřec tak nebude v žaludku smíchaný s další potravou a účinné látky (komplex flavolignanů – silymarin) se takto mohou účinně vstřebat. Dávkování si můžete podle potřeby upravit na 2x denně 2 čajové lžičky.

Drť v ústech důkladně promíchejte se slinami (kvůli rychlejšímu strávení a distribuci prospěšných látek, sliny obsahují trávicí enzymy) a polkněte. Pro usnadnění polykání průběžně zapíjejte dostatečným množstvím vody (cca 150-200 ml na čajovou lžičku). Pokud vám nevyhovuje promíchání se slinami, ostropestřec můžete klidně zapít vodou.

Pro nejlepší výsledek je tlučený Ostropestřec mariánský doporučeno užívat jako ucelenou kúru bez přerušení. Vše o kúře a jejím průběhu se dozvíte ZDE.

Na začátku kúry je velmi vhodné dávku zdvojnásobit, abychom v játrech spustili intenzivní regenerační procesy. Během prvních 10 dnů se tedy užívají 4x denně 2 čajové lžičky (celkem 8 čajových lžiček denně). Po prvních 10 dnech se užívá 4x denně jedna čajová lžička (celkem 4 čajové lžičky denně).

Jedno XXL balení má až 275 g a vydrží cca 2-3 týdny. Na celou kúru budete potřebovat 6 XXL sáčků. Můžete využít výhodné balení na celou kúru 5 + 1 zdarma, nebo koupit postupně menší balení s množstevními slevami a poštovným zdarma.

JAK OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ (NE)UŽÍVAT

Přestože se často setkáváme s doporučením připravovat ostropestřec jako čaj (nebo vývar), tento způsob nepovažujeme za ideální a nedoporučujeme ho. Při teplotách nad 40 °C se totiž znehodnocuje silymarin, nejcennější látka, kterou plod ostropestřce mariánského obsahuje.

Na téma v jaké formě Ostropestřec mariánský užívat tak, aby byly jeho účinky nejefektivnější jsme připravili článek na našem blogu, který najdete ZDE.

Věřte síle přírody

Na trhu jsou dostupné i různé průmyslově zpracované produkty z ostropestřce (pilulky, tinktury), my jsme však přesvědčeni, že nejúčinnější je v takové formě, jak nám ho dává příroda, tedy plod bez dalšího zpracování, který je drcený pro lepší strávení, vstřebávání a využití prospěšných látek. A samozřejmě bez přídavných a často zdraví neprospěšných látek.

A co olej z ostropestřce?

Z ostropestřce se vyrábí mechanickým lisováním i olej. Slupka plodu ostropestřce je však příliš tvrdá na to, aby se z ní mohly co nejúčinněji extrahovat prospěšné látky (včetně silymarinu). Olej je o ně z tohoto důvodu ochuzen a při regeneraci jater tak nemusí být dostačující. Určitě jej však doporučujeme jako zdroj zdravých tuků, např. při přípravě salátů a jiných pokrmů.

UPOZORNĚNÍ

Při užívání ostropestřce mariánského nedoporučujeme pít alkohol, mléko a konzumovat hůře stravitelné a dráždivé jídla, minimálně do 60 minut po užití. Po užití větších dávek ostropestřce jako je doporučeno nehrozí žádné zdravotní problémy (s výjimkou osob, kterým se užívání vysloveně nedoporučuje).

Ostropestřec mariánský nedoporučujeme užívat dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám, stejně ani lidem se závažnými onemocněními srdce as vysokým krevním tlakem. V případě alergií (zejména na ořechy, semena a pod.) se o užívání poraďte se svým lékařem.

Podle stavu konkrétního organismu, přetrvávajícím nebo opakujícím se onemocněním jater či podle užívání velkého množství léků,
je vhodné kúru ostropestřcem zopakovat podle individuálních potřeb i vícekrát do roka.

Zavřít

VasBylinkar.cz si ukládá soubory cookies, které pomáhají zlepšovat jeho fungování. Využíváním našich služeb s jejich ukládáním souhlasíte. Více info.