Ztučnělá játra, steatóza: Tuk je ničí, i když člověk není obézní.

Ztučnělá játra: Tuk je ničí, i když člověk není obézní

Játra patří k nejdůležitějším orgánům našeho těla. Ovšem často také k nejnamáhanějším a bohužel i nejpřehlíženějším. Spousta z nás svá játra ničí, aniž bychom si toho byli vědomi. Jak poznat, že je něco v nepořádku a jak játrům účinně pomoci?

Ztučnění jater (neboli odborně steatóza) je poměrně rozšířeným onemocněním. Vzniká tak, že se uvnitř jaterních buněk začne hromadit tuk, který postupně nahrazuje zdravou jaterní tkáň. Taková situace může mít velmi vážné následky a v některých případech vede k trvalému poškození jater a dalším závažným nemocem. Velkým rizikem ztučnění jater je, že spousta lidí přehlédne jeho prvotní příznaky, a tak jej neřeší včas. Dobrou zprávou nicméně je, že často stačí několik změn v životním stylu, abyste svým játrům dopřály potřebnou vzpruhu.

Steatóza – když játra bojují s tukem

Poměrně rozšířenou představou je, že ztučnělá játra trápí jen lidi, kteří bojují s obezitou, závažnou chorobou nebo kteří se blíží seniorskému věku. Jenže ve skutečnosti nejsou výjimkou ani u jedinců mladších 30 let nebo těch, kteří mají ideální postavu. Za steatózou totiž stojí především náš životní styl – pokud konzumujete potraviny bohaté na tuky, cukry či sůl a dopřáváte si větší než umírněné množství alkoholu, nezáleží na tom, jakou číslovku ukazuje vaše osobní váha nebo váš rodný list.

Příznaky ztučnění jater, zvláště v jeho počátcích, také nejsou vždy zcela jasné, nicméně nejčastěji se objevují tyto:

  • nevysvětlitelná únava
  • podrážděnost a nervozita
  • trávicí obtíže
  • problémy s pletí (akné, pigmentové skvrny apod.)
  • zhoršená kvalita nehtů a vlasů
  • u žen poruchy menstruačního cyklu
  • zažloutlé bělmo či zhoršený zrak
  • nevysvětlitelné svalové křeče

Vaše podezření na potíže s játry samozřejmě buď vyvrátí, nebo potvrdí lékař díky specializovaným testům. Nicméně v samotných počátcích, ale také v rámci prevence, můžete tomuto orgánu přispěchat na pomoc i sami. Především změnou životního stylu.

Jaterní dieta, co pomáhá

Dobrou zprávou je, že játra mají nebývalou regenerační schopnost (tedy pokud již nejsou ve fázi trvalého poškození). A toho byste měli pořádně využít! Vůbec není od věci podpořit je čas od času jaterní dietou, zvláště pokud na sobě pozorujete některé z výše popsaných příznaků. Díky této speciální dietě se játra zregenerují a zlepší se jejich činnost – a tím i fungování vašeho těla.

Možná také patříte k lidem, kterým se při slově dieta ježí „všechny chlupy na těle“. Ale nepanikařte! Jaterní dieta, alespoň v této podobě, v podstatě kopíruje zásady zdravého životního stylu. Je založena na přísunu kvalitních a hlavně zdravých potravin, ke kterým patří ovoce a zelenina, kvalitní a libové maso (kuřecí, králičí, rybí) či nízkotučné mléčné výrobky. V představách mnoha lidí znamená jaterní dieta zákaz jakýchkoli tuků, ale to není tak docela pravda. Vyhýbat byste se měli tukům živočišným a zaměřit se naopak na zdravé rostlinné – olivový, kokosový, oleje obsažené v semínkách a oříšcích.

Co se sacharidů týče, ty byste měli omezit obecně, při jaterní dietě pak musíte vyloučit především potraviny s obsahem cukru a bílé mouky (ty byste ideálně měli vynechat úplně). Týká se to především pečiva (hlavně čerstvého), sladkostí, ale také slaných dobrot. Zapomenout budete muset na smažená či tučná jídla, uzeniny nebo ostré pokrmy, ale i na slazené limonády a alkohol (takové drinky nahraďte například zeleninovými šťávami, které jsou na detoxikaci jater ideální).

V hlavní roli ostropestřec mariánský

Regeneraci jater a účinky jaterní diety ale můžete podpořit také s pomocí bylinky, již k ozdravení tohoto orgánu využívali už naši předkové. Je jí ostropestřec mariánský – na první pohled elegantní, ale skromný bodlák, který dokáže prakticky zázraky.

Obsahuje totiž silymarin, což je soubor velmi silných antioxidantů, který účinně detoxikuje játra, podporuje regeneraci jejich buněk, ale také tvorbu žluči. K tomu ještě příznivě ovlivňuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Aby byla ostropestrcová kúra účinná, měla by probíhat po dobu 12 týdnů, během kterých člověk konzumuje 4krát denně 1 čajovou lžičku drcených semen této byliny. Proč právě drcená semena, když na trhu najdeme ostropestřec i v jiných formách? Je to jednoduché – právě z drcených semen do svého těla získáte nejvíce účinných látek.

Účinky jaterní diety a hlavně užívání drcených plodů ostropestrce mariánského na sobě pocítíte již po prvních několika týdnech užívání. Postupně odpadne únava či podráždění, později se přidají změny jako zářivější a zdravější pleť a vlasy, „vyladěné“ trávení, příval energie, ale také například úbytek kilogramů.

Jak přesně detoxikace a regenerace jater díky ostropestrci probíhá, si můžete přečíst ZDE.

Jak užívat Ostropestřec mariánský tak, aby vám účinně pomohl při regeneraci jater, onemocněních žlučníku a ledvin, nebo snížil hladinu cukru a cholesterolu v krvi … se dozvíte ZDE.

Nezapomeňte, že játra nebolí. Ostropestřcovou kúru se doporučuje absolvovat preventivně několikrát ročně, i když se cítíte zdraví a nemáte žádné pozorovatelné problémy. Dopřejte svým játrům to nejlepší, co příroda nabízí.

Nepodceňujte léčivou sílu přírody! Přesvědčte se o blahodárných účincích ostropestřce mariánského i vy.

Ušetřete se sáčky ZDARMA, množstevními slevami, dopravou ZDARMA a akčními až 270g XXL sáčky jen do konce dubna!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *