Detoxikace organismu je možná i díky správnému výběru potravin. Inspirujte se naším výběrem.

S těmito potravinami bude detoxikace organismu účinná i chutná

Detoxikace organismu hraje nesmírně důležitou roli pro správné fungování lidského těla. Jelikož žijeme v mimořádně rychlé době, která nás vystavuje mnohým škodlivým látkám a potravinám, je na místě zamyslet se, co s tím dělat. Pomoct v eliminování nahromaděných škodlivin ve vašem těle vám může právě účinný detox organismu.

Nafouklé břicho, problémy s trávením, únava či nevolnost… A to je jen hrstka z projevů, kterými vám může vaše tělo naznačit, že potřebuje očistu. Naštěstí existuje řada způsobů, jak úspěšně detoxikovat organismus. Jedním z nich je i vhodně zvolená strava. A v souvislosti s tím jsme pro vás seskupili několik potravin, se kterými bude detoxikace organismu nejen účinná, ale také chutná.

Zapamatujte si: Z odborného hlediska je detoxikace, resp. detox, odstraňování toxických látek ze živého organismu.(1)

Když detoxikace organismu, tak s těmito potravinami

Metod, které ochotně pomohou vašemu tělu a vaším játrům vylučovat škodlivé látky, je mnoho. Za jednu z nejefektivnějších a zároveň i nejpříjemnějších se považuje konzumace jídel s detoxikačním účinkem. Ve většině případů jde o jídla bohatá na antioxidanty a probiotika, které vám mohou pomoci například i s jarní detoxikací. Navíc, protože jde o poměrně snadno dostupné potraviny, jsou především vhodné i na domácí detox organismu.

1. Česnek

Ne nadarmo se mu říká přírodní antibiotikum. A vedle všech těch fantastických výhod, které je připravený nabízet svým konzumentům, si najde čas i na to, aby vám pomohl s aktivací jaterních enzymů. Díky tomu se z vašeho těla jednodušeji odstraní nahromaděné škodlivé látky.

2. Citrony

Ovoce, po kterém mnozí lidé často sahají při rýmě a nachlazení. Ale věděli jste, že pití čerstvé citronové šťávy smíchané s vodou v časných ranních hodinách pomáhá stimulovat činnost jater a celého trávicího systému?

3. Ostropestřec mariánský

Když se řekne „detoxikace organismu“, samostatnou kapitolu si zaslouží ostropestřec mariánský. Jde o bylinku, která je silným antioxidantem s vysokým obsahem bioflavonoidů. Jedním z četných příznivých účinků ostropestrce mariánského je například i detoxikace organismu. Navíc, tato zázračná bylina pomůže vyčistit stěny vašich střev od nechtěných nánosů. Jednoduše, ideální volba na posváteční detoxikaci.

4. Grapefruit

Když jsme zmínili citrony, nedá nám nezmínit i grapefruit. Toto oblíbené citrusové ovoce je totiž bohaté na vitamin C a antioxidanty, které mají schopnost zvyšovat přirozenou funkci jater související s odstraňováním a eliminováním škodlivých látek.

5. Zázvor

Kořen populárního zázvoru je doslova a do písmene nabitý antioxidanty a dalšími skvělými látkami, které posílí váš imunitní systém a zároveň urychlí detox organismu. Takový chutný zázvorový čaj proto určitě nebude na škodu.

Jiné skvělé potraviny na detoxikaci organismu

Potravin, které pozitivně podpoří detoxikaci organismu, je však mnohem více. Toto jsou některé z nich:

 • Ovoce a zelenina: řepa, zelená listová zelenina, jablka, banány, rajčata, avokádo, špenát, borůvky
 • Ryby: losos, makrela
 • Přílohy: hnědá rýže, batáty
 • Luštěniny: například čočka
 • Ořechy a semínka: vlašské ořechy, mandle, slunečnicová semínka
 • Další: kurkuma, zelený čaj, guacamole, artyčoky, ovesné vločky, jogurty
Naučte se, jak detoxikovat organismus pomocí chutných a zdravých potravin

Další doporučení na účinný detox organismu

Detoxikace organismu nemusí mít však výhradně podobu zařazení určitých potravin do vašeho jídelníčku. Na úspěšný detox organismu můžete vytasit i jiné zbraně. Toto jsou některé z nich: (2)

 • Omezte alkohol: Věděli jste, že více než 90 % alkoholu se metabolizuje ve vaší játrech? (3) A nejde nezmínit, že nadměrné pití alkoholu obecně snižuje funkční schopnosti jater, do kterých se řadí i detoxikace organismu.
 • Soustřeďte se na spánek: Dostatečné množství spánku zregeneruje a nastartuje vaše tělo, přičemž dopomůže i k vyloučení toxinů nahromaděných během celého dne.
 • Pijte hodně vody: Mějte na paměti, že voda umožňuje detoxikačnímu systému vašeho těla odstraňovat odpadní látky z krve.
 • Snižte příjem cukru a množství zpracovaných potravin: Ne nadarmo jsme v předešlých řádcích zdůrazňovali zdravé potraviny. Jejich opak může totiž vést k chronickým chorobám, jakými jsou například obezita nebo cukrovka, což dokáže negativně poznamenat ať už játra nebo ledviny – tedy orgány důležité pro detox organismu.
 • Dejte zelenou fyzické aktivitě: Pravidelná fyzická aktivita zmírňuje záněty, díky čemu detoxikace organismu může probíhat hladčeji.

+ BONUS: Tip na jednodenní detoxikaci organismu

Pokud náhodou pociťujete některý z výše zmíněných projevů, vyzkoušejte tento jednodenní domácí detox organismu: (4)

 • Snídaně: sklenice horké vody s citronovou šťávou, po 10 minutách ovoce a šálek čaje
 • Oběd: hnědá rýže se zelným salátem s řepou
 • Svačina: jogurt s mandlemi
 • Večeře: losos nebo makrela se salátem z červené řepy, jablek a mrkve
 • Nezapomínejte na pití vody a čaje v průběhu celého dne

Tip na závěr: Jelikož by si detoxikace organismu měla alespoň čas od času najít místo u každého z nás, doporučujeme vám na závěr ještě těchto 5 bonusových tipů na detox organismu.

Použité zdroje

(1) Wikipedia: Detoxification – https://en.wikipedia.org/wiki/Detoxification

(2) Gavin Van De Walle (Healthline): Full Body Detox: 9 Ways to Rejuvenate Your Body – https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body

(3) Arthur I Cederbaum: ALCOHOL Metabolism – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3484320/

(4) Luckyfit: 15 FOODS FOR DETOXIFICATION OF THE organismy – https://luckyfit.eu/en/15-foods-for-detoxification-of-the-organism/

Nepodceňujte léčivou sílu přírody! Přesvědčte se o blahodárných účincích ostropestřce mariánského i vy.

Ušetřete se sáčky ZDARMA, množstevními slevami, dopravou ZDARMA a akčními až 270g XXL sáčky jen do konce května!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *