Ostropestřec mariánský a jeho účinky

Fakty o ostropestřci mariánském

Home Ostropestřec mariánský a jeho účinky
Vas Bylinkar - Pestrec mariánsky - pecen a jej ochorenia - pestrec

Co je ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum), známý také jako stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel, volčec, kardus mariánský, kristova koruna je jednoletá až dvouletá rostlina dorůstající do výšky 60-150 cm. Svůj původ má v středomoří a dozrává zejména v druhé polovině září. V léčitelství se používá především při onemocněních jater, ale stejně blahodárné účinky má také na žlučník. Za pozitivní účinky ostropestřce mariánského jsou zodpovědné flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), které se souhrnně nazývají silymarin.

Silymarin a jiné prospěšné látky

Silymarin se tvoří v ostropestřci průběžně, ale zejména v druhé polovině září až říjnu, ideálně při teplotách kolem 25 °C, což je v našich zeměpisných šířkách těžko dosažitelné. Ostropestřec v našich podmínkách neobsahuje takové množství silymarinu jako ten vyprodukovaný v oblasti středomoří. Největší koncentrace silymarinu je v semenech, v menší koncentraci se nachází v listech a kořenu. Plody (semena) navíc obsahují asi 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje (kyselina linolová, olejová a nenasycené mastné kyseliny), tyramin, histamin, aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamin E (500 až 800 mg/kg).

vasbylinkar-ostropestrec-mariansky-drceny-tluceny-plod

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ – ZDRAVÁ JÁTRA I ŽLUČNÍK

Některé studie již potvrdily, že silymarin obsažený v ostropestřci mariánském chrání před poškozením DNA a snižuje aktivitu látek stimulujících růst nádorů. I proto o něm mnozí hovoří jako o „zázračné bylince“.

Zdraví nejen pro játra a žlučník

Ostropestřec je velmi silný antioxidant podporující lidskou imunitu. Čistí játra, regeneruje jaterní parenchym (buněčné pletivo), podporuje tvorbu a distribuci žluči, a také příznivě ovlivňuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Kromě toho ovlivňuje i činnost srdce a celého trávicího systému. Ostropestřec se častokrát doporučuje i při detoxikačních očistných kúrách. Užívání ostropestřce mariánského je velmi bezpečné a prospěšné pro zdraví jater.

Ostropestřec vs. žloutenka, cirhóza či steatóza

Ostropestřec mariánský se používá při onemocněních jater a žlučníku, např. při hepatitidě (žloutence) typu B a C, cirhóze, steatóze (ztukovatění) jater, mononukleóze, chorobách sleziny, žlučníkových kamenech, intoxikaci alkoholem, drogami či houbami. Silymarin obsažený v plodech nejen urychluje regeneraci jaterní tkáně (např. při dlouhodobém užívání léků), ale celkově zvyšuje šanci na přežití (např. po požití muchomůrky).

Proč užívat ostropestřec mariánský?

Není to rostlina pouze na doplňkovou kúru (jako většina rostlinných přípravků) při léčbě jater. Pozitivní účinky ostropestřce prověřily mnohé studie a najdeme ho i ve více lécích užívaných při onemocněních jater, dokonce i těch, které jsou vázány na lékařský předpis. Vybrali jsme několik hlavních benefitů užívání ostropestřce mariánského, o nichž mluví dostupná literatura:

Zkušenosti zákazníků s ostropestřcem mariánským

Byla jsem operována na žaludeční vředy a po jeho užívání se mi upravilo také trávení a s tím související problémy s hemeroidy. Jelikož užívám mnoho léků a neměla jsem dobré jaterní testy, tak po jeho užívání je mám v normálu.

150x150-srdiecko

Magda F.
Ostrava

5.0
2016-06-28T16:56:13+00:00

Magda F.
Ostrava

150x150-srdiecko
Byla jsem operována na žaludeční vředy a po jeho užívání se mi upravilo také trávení a s tím související problémy s hemeroidy. Jelikož užívám mnoho léků a neměla jsem dobré jaterní testy, tak po jeho užívání je mám v normálu.
Já jsem měl zvýšené ALT, i všechny cholesteroly. Užívání ostropestřce mi dost pomohlo ale třeba upravit i stravu, takže tučná jídla sbohem a večeření po osmé hodině večer také... Užívat to ještě budu dál, abych měl výsledky v normě, i když se to někdy nedá, když vidíte nějakou tu pečenou kachnu na oslavě... 😀 Ale doporučuji určitě tento drcený ostropestřec.

150x150-srdiecko

František B.
Brno

5.0
2016-06-28T16:58:18+00:00

František B.
Brno

150x150-srdiecko
Já jsem měl zvýšené ALT, i všechny cholesteroly. Užívání ostropestřce mi dost pomohlo ale třeba upravit i stravu, takže tučná jídla sbohem a večeření po osmé hodině večer také… Užívat to ještě budu dál, abych měl výsledky v normě, i...
Dnes jsem byl na PLP a takové dobré výsledky krve jsem neměl 20 let. Byla překvapená i lékařka, i já. Nemusím dělat reklamu na ostropestřec, ale mně pomohl. Nikdy, co si pamatuji, jsem neměl takové dobré výsledky... A to mě už lékaři posílali na vyšetření jater, na gastro a co já vím, co všechno ještě. Jsem šťastný. Výsledky se dostavily. Děkuji.

150x150-srdiecko

Ivan S.
Humpolec

5.0
2016-06-28T16:59:00+00:00

Ivan S.
Humpolec

150x150-srdiecko
Dnes jsem byl na PLP a takové dobré výsledky krve jsem neměl 20 let. Byla překvapená i lékařka, i já. Nemusím dělat reklamu na ostropestřec, ale mně pomohl. Nikdy, co si pamatuji, jsem neměl takové dobré výsledky… A to mě...
No já jsem si už druhý krat koupila tři balíčky na vasbylinkar.cz a řeknu vám, oproti tomu, který jsem kupovala v "zdravém obchodě", je to podstatný rozdíl v kvalitě!!! A to vím, o čem mluvím! Tento je super super! Nedám na něj dopustit!!! Na prvním místě je mi zdraví a když vím, kde mi pomohou, budu tam nakupovat... Nedám dopustit na tento ostropestřec.

150x150-srdiecko

Milada T.
Starý Petřín

5.0
2016-06-28T17:00:44+00:00

Milada T.
Starý Petřín

150x150-srdiecko
No já jsem si už druhý krat koupila tři balíčky na vasbylinkar.cz a řeknu vám, oproti tomu, který jsem kupovala v „zdravém obchodě“, je to podstatný rozdíl v kvalitě!!! A to vím, o čem mluvím! Tento je super super! Nedám...
Já mám úžasnou zkušenost, zmizelo mi zcela akné z těla ... Užívám každý den 4 lžičky Ostropestřce a zapíjím sklenicí vody... Doporučuji! :)

150x150-srdiecko

Jana D.
Červený Kostelec

4.0
2016-06-28T17:01:37+00:00

Jana D.
Červený Kostelec

150x150-srdiecko
Já mám úžasnou zkušenost, zmizelo mi zcela akné z těla … Užívám každý den 4 lžičky Ostropestřce a zapíjím sklenicí vody… Doporučuji!
4.0
5
Zavřít

VasBylinkar.cz si ukládá soubory cookies, které pomáhají zlepšovat jeho fungování. Využíváním našich služeb s jejich ukládáním souhlasíte. Více info.