Ostropestřec v hledáčku vědců: 8 účinků, které zjistili!

Ostropestřec v hledáčku vědců: 8 účinků, které zjistili!

Bylinku s názvem ostropestřec mariánský používali naši předkové v lidovém léčitelství celá staletí. Co o ní ale vyšlo najevo, když se na ni zaměřili vědci? Máme pro vás hned 8 účinků ostropestrce, které se objevily v rámci nejrůznějších odborných studií!

Ostropestřec mariánský je vysoký bodlák s elegantními fialovými květy. Čím je tak výjimečný? Obsahuje skupinu silných antioxidantů, které se souhrnně označují jako silymarin. Ten má antioxidační, antivirové a protizánětlivé účinky. Tradičně se ostropestřec používal především k léčbě nejrůznějších onemocnění jater (či v rámci jejich prevence), k regeneraci tohoto orgánu nebo jako nástroj k regeneraci a celkové detoxikaci organismu. Co o této bylině ale zjistili vědci?

Účinek č. 1: Vzpruha pro nemocná játra

Právě v oblasti působení ostropestrce na játra je zájem odborníků největší. Pravidelně se totiž používá jako doplňková léčba u lidí, kteří mají tento životně důležitý orgán poškozený v důsledku onemocnění, jako jsou například žloutenka, změny v důsledku konzumace alkoholu, ale dokonce i rakovina.

Dosavadní studie prokázaly zlepšení funkcí jater u lidí, kteří ostropestřec užívali jako doplněk stravy (1, 2). Navíc naznačují, že by bylinka mohla pomoci snížit poškození a zánět jater v důsledku působení volných radikálů. Jedna ze studií také zjistila, že ostropestřec může mírně prodloužit délku života lidí s cirhózou jater. Je samozřejmě ještě nutné ve zkoumání účinků pokračovat, ovšem jako doplněk stravy a prostředek, jak játra a jejich funkce povzbudit, je ostropestřec rozhodně slibný.

Zajímavost: Aby dostal ostropestřec možnost ve vašem těle nastartovat všechny potřebné příznivé změny, vyplatí se užívat jej v rámci 12týdenní kúry. O tom, jak probíhá a jaké účinky můžete pozorovat třeba po 2 nebo 6 týdnech, se dočtete ZDE.

Účinek č. 2: „Štíhlá“ játra

Steatóza nebo ztučnění jater je nebezpečný, ale bohužel poměrně běžný stav, při kterém se v důsledku nezdravého životního stylu ukládá v těle tuk přímo do jater. Ačkoli by se mohlo zdát, že steatóza hrozí především obézním lidem, ve skutečnosti bývá často zjišťována u i štíhlých pacientů, kteří nemají dostatek pohybu a jejich jídelníček je plný nezdravých dobrot.

Pokud není steatóza léčená, může se rozvinout v řadu závažnějších chorob, včetně rakoviny či cirhózy jater. V počátečních stádiích je játra možné účinně regenerovat – s pomocí zdravého životního stylu. A podle dosavadních výsledků studií zaměřených na ostropestřec mariánský je možné ozdravný proces urychlit právě užíváním této bylinky (3). Ostatně silymarin obsažený v ostropestrci působí i jako prevence ztučnění jater.

Zajímavost: Jak vlastně poznáme, že játra nejsou „ve formě“? Většina lidí slyšela o příznacích, jako je zažloutnutí pokožky nebo očního bělma, nicméně to už jsou příznaky vážných onemocnění tohoto orgánu. Játra ale volají o pomoc mnohem dříve. Zjistěte více v článku 5 příznaků, že vaše játra nejsou v pořádku.

Účinek č. 3: Mozek jako zamlada

S mozkem si účinky ostropestrce mariánského většinou nespojujeme. A to je škoda. Jeho protizánětlivé a antioxidační účinky totiž naznačují, že by mohl působit jako prevence zhoršování mozkových funkcí, které přicházejí s věkem.

Ve studiích na zvířatech se prokázalo, že silymarin zabraňuje oxidačnímu poškození mozkových buněk, čímž může přispět k ochraně před duševním úpadkem na mozku u zvířat s Alzheimerovou chorobou (4). Nyní se vědci zaměří na potvrzení výsledků u lidí.

Zajímavost: Aby vaše tělo mohlo z účinků ostropestrce opravdu profitovat, je nutné vybírat si tuto bylinku od prověřených pěstitelů a výrobců. Jen tak máte jistotu, že dostanete opravdu kvalitní produkt s maximální dávkou prospěšného silymarinu.

Účinek č. 4: Silné a zdravé kosti

Další z oblastí, na něž se výzkumy zaměřené na ostropestřec mariánský soustředí, jsou naše kosti, konkrétně účinky ostropestrce u lidí s osteoporózou.

V experimentálních výzkumech na zvířatech bylo zjištěno, že ostropestřec stimuluje mineralizaci kostí, a mohl by tedy působit jako prevence úbytku kostní hmoty (5). Bylinka by navíc mohla přinést slibné výsledky i v rámci studií zaměřených na léky nebo prevenci osteoporózy u žen po menopauze.

Zajímavost: Ostropestřec seženete v nejrůznějších formách – jako čaj, tabletky, olej nebo drcený plod. Která z těchto podob zajistí vašemu tělu nejvíce prospěšných látek? O tom, jak ostropestřec nejlépe užívat, si přečtěte ZDE.

Regenerace jater a detoxikace organismu pomocí Ostropestřce mariánského

5: Podpora při léčbě rakoviny

Antioxidační účinky silymarinu vzbudily zájem odborníků také v souvislosti s léčbou nádorových onemocnění.

Některé studie provedené na zvířatech prokázaly, že ostropestřec mariánský může být užitečný při zmírňování vedlejších účinků léčby rakovinových onemocnění, a dokonce by mohl i zvýšit účinnost chemoterapie u určitých typů nádorů nebo pomoci ničit rakovinné buňky (6, 7). U lidí se na potvrzení účinků silymarinu čeká, nicméně rozhodně není důvod sílu ostropestrce nevyužít.

Zajímavost: V současné době řeší řada lidí, jak posílit svůj imunitní systém. Přečtěte si, jak vám ve vaší snaze může pomoci právě ostropestřec!

6: Postava jako ze žurnálu

Ostropestřec mariánský se může stát vaším spojencem také při snahách o shození přebytečných kilogramů. Detoxikace organismu, ke které dochází během „ozdravné“ kúry s touto bylinkou (v kombinaci se zdravým životním stylem), dokáže kromě jiného nastartovat i metabolismus a zlepšit trávení, čímž podpoří přirozené hubnutí.

Zregenerovaná játra navíc zajistí efektivnější spalování tuků, díky čemuž začne již v průběhu kúry ručička na váze ukazovat veselejší, a hlavně zdravější hodnoty (8, 9). Vše probíhá zcela přirozeně, takže můžete zapomenout na drastické a často nikterak prospěšné diety.

Zajímavost: Zajímají vás zkušenosti lidí, kteří se rozhodli pro detoxikační kúru s ostropestrcem mariánským? Jejich postřehy a recenze si můžete přečíst ZDE.

Účinek č. 7: Pleť jako z porcelánu

Akné dokáže potrápit nejen v pubertě, ale často i v dospělosti. Určit jasně příčinu tohoto onemocnění je složité, nicméně kromě hormonálních změn bývá na vině také oxidační stres v těle. A právě tady by mohl pomoci ostropestřec mariánský.

Zda je tomu tak, se rozhodla zjistit jedna studie, v jejímž rámci užívali účastníci 210 mg silymarinu denně po dobu 8 týdnů (10). Výsledek? Po skončení této doby u nich došlo ke snížení lézí akné o 53 %.

Zajímavost: Přemýšlíte o pořádné detoxikaci svého těla? Máme pro vás několik tipů, jak v ní letos konečně uspět a dopřát organismu účinnou očistu!

Účinek č. 8: Naděje pro diabetiky

Velmi často je užívání ostropestrce mariánského doporučováno pacientům trpícím cukrovkou 2. typu, protože by mohl pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi.

Autoři jedné ze studií zjistili, že u lidí, kteří denně užívali silymarin, došlo ke snížení hladiny cukru v krvi nalačno (11, 12). Navíc se spekuluje o tom, že protizánětlivé a antioxidační účinky ostropestrce by mohly mít vliv také na snížení rizika některých komplikací, jež se u pacientů s cukrovkou vyskytují. Další výzkumy jsou tedy v plánu.

Zajímavost: Ostropestřec mariánský může pomoci také s dlouhodobou a nepříjemnou únavou. Jak to dokáže a proč jej využívali již staří Římané, se dočtete ZDE.

Tip od našich zákazníků: Užívejte kvalitní drcený Ostropestřec. Začněte ještě dnes!

Nezapomeňte, že játra nebolí. Ostropestřcovou kúru se doporučuje absolvovat preventivně několikrát ročně, i když se cítíte zdraví a nemáte žádné pozorovatelné problémy. Dopřejte svým játrům to nejlepší, co příroda nabízí.

Kvalitní a dobře zpracovaný drcený ostropestřec již není nutné užívat s žádnými dalšími doplňky výživy. Svou roli zvládne bez problémů sám. Není totiž náhoda, že ho volají i „obr mezi bylinkami“.

Věříme, že ostropestřec pomůže i vám a se zkušenostmi se s námi neváhejte podělit. Můžete inspirovat ty, kteří ještě váhají. Napište nám komentář, nebo tento článek sdílejte přátelům a všem, na kterých vám záleží 🙂

Použité zdroje

(1) Milk thistle in liver diseases: past, present, future – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/

(2) Mechanisms of liver damage – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9027949/

(3) Milk thistle in liver diseases: past, present, future – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/

(4) A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28025940/

(5) Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23781510/

(6) Novel Investigations of Flavonoids as Chemopreventive Agents for Hepatocellular Carcinoma – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26858957/

(7) Silibinin-mediated metabolic reprogramming attenuates pancreatic cancer-induced cachexia and tumor growth – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26510913/

(8) Preventive and protective effects of silymarin on doxorubicin-induced testicular damages correlate with changes in c-myc gene expression – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22819302/

(9) Silymarin: not just another antioxidant – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32134732/

(10) Oxidative stress in acne vulgaris – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19943837/

(11) The therapeutic potential of milk thistle in diabetes – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25396404/

(12) Silymarin in Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27340676/

Nepodceňujte léčivou sílu přírody! Přesvědčte se o blahodárných účincích ostropestřce mariánského i vy.

Ušetřete se sáčky ZDARMA, množstevními slevami, dopravou ZDARMA a akčními až 270g XXL sáčky jen do konce května!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *