8 nebezpečných onemocnění jater a jak jim předcházet s Ostropestřcem mariánským

8 nebezpečných onemocnění jater a jak jim předcházet s ostropestřcem mariánským

Játra jsou jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Nachází se v pravé části břišní dutiny, v blízkosti bránice. Jsou řídící jednotkou metabolismu (látkové přeměny v těle), podílí se na mnoha významných funkcích organismu, jako např. filtrování tělu škodlivých látek, vytváření mnohých pro organismus potřebných látek a také tvoření a ukládání jejich zásob.

Všechny základní složky potravy, kterou přijmeme (tedy cukry, bílkoviny a tuky) se po strávení dostávají přes krevní oběh do jater, kde probíhá jejich další zpracování na vitamíny, hormony a jiné látky, které jsou nezbytné pro život.

Onemocnění jater jsou nejčastěji vyvolány špatnou životosprávou, infekcemi, působením alkoholu drog, otravami, či nádory. Člověk si onemocnění jater nemusí všimnout, protože příznaky jsou často velmi těžko pozorovatelné.

Pokud se však onemocnění jater neléčí, mohou vygradovat do trvalého poškození nebo dokonce selhání jater, tedy stavu, kdy jsou funkce jater omezeny do takové vyznamenal míry, že játra už není schopna plnit své funkce.

1. Ztukovatění jater (Steatóza)

Steatóza je metabolická porucha při níž dochází k hromadění tuků v játrech. Vyskytuje se zejména u obézních lidí a u konzumentů nadměrného množství alkoholu. V dnešní době je již považována za civilizační chorobu.

Nealkoholická steatóza nemá zejména zpočátku viditelné příznaky, proto je mimořádně nebezpečná a často se diagnostikuje u postiženého pacienta náhodně nebo pozdě. Tento typ steatózy má dlouhodobý vývoj. Typickými příznaky steatózy jsou nevolnost a někdy zažloutnutí kůže ve stádiu kdy už játra nejsou schopna odbourat bilirubin.

Alkoholickou steatózu doprovázejí těžší příznaky, např. nevolnost, malátnosti, zvracení, poruchy vědomí, žloutenka, selhání ledvin, nadýmání … V raném stádiu je možné onemocnění zastavit a proces ztučnění zvrátit, později je poškození nevratné.

2. Infekční mononukleóza

Mononukleóza je virové onemocnění, které se nejčastěji přenáší slinami. Postihuje převážně mladých (zvykne se mu říkat i „líbací nemoc“). Přes sliny virus vniká do slinných žláz a lymfatického systému, kde se množí a krevním oběhem se dostává do organismu.

Má velmi podobné příznaky jako angína, resp. chřipka (bolesti v krku, zvýšená teplota…), no nezabírají na ni antibiotika. Po diagnostikování onemocnění (většinou po tom, jak se léčba antibiotiky ukáže jako neúspěšná) se dají zjistit i jiné příznaky jako např. zvětšená slezina a játra (což může být příčinou bolestí v pravé části břišní dutiny). Léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje speciální stravovací režim a omezení fyzické i psychické zátěže.

3. Zánět žlučníku (Cholecystitída)

Je zánětlivé onemocnění které můe mít různé příčiny. Může být vyvolané bakteriální infekcí (např. E.coli, Salmonella), často je spojeno se žlučovými kameny nebo jinými infekcemi v organismu. Způsobuje poškození vnitřní stěny sliznice žlučníku, což může vést k praskutí a šíření žluči do okolí. Projevuje se náhle a poměrně bolestivě (v pravé části břišní dutiny), vyžaduje velmi důslednou léčbu. Typickými příznaky jsou nevolnost, zvracení, třes, chřadnutí, horečka, nervozita pramenící z bolesti, která má trvalý charakter.

4. Žlučové kameny (Cholelitiáza)

Žlučník je orgán funkčně napojen na játra. V játrech se tvoří žluč, která se ve žlučníku ukládá a využívá k natrávení zkonzumovaného jídla. V žlučníku se však mohou tvořit i kameny, které mohou způsobit akutní zánět žlučníku, nebo dokonce poškození jater či zánět slinivky. Rizikovými faktory pro jejich tvorbu je nepřiměřená konzumace mastných jídel s vysokým obsahem cholesterolu, obezita, strava s nízkým obsahem vlákniny.

Zpočátku se žlučníkové kameny nemusí projevovat nijak. Problémy mohou nastat při pohybu, kdy se i kameny v žlčku začnou hýbat. Z toho pramení nevolnost, nechutenství, plynatost, průjem. Pokud se kámen zasekne v žlučovodu, přichází k tzv. kolice provázené intenzivní záchvatovou bolestí vpravo pod žebry. Na vznik žlučových kamenů má významný vliv zejména strava. V případě zjištění žlučníkových kamenů je třeba se vyhýbat jídlům s vysokým množstvím tuku a cholesterolu (tučné mléčné a masné výrobky, smažené jídla, sladkosti, ryby, uzeniny, červené maso, alkohol).

Podle mnoha domácích i zahraničních zdrojů se jako prevence proti tvorbě žlučových kamenů, na zlepšení trávení a stimulaci toku žluči přes játra a žlučník doporučuje bylinka Ostropestřec mariánský. V úvodní fázi tvorby žlučníkových kamenů může zabránit jejich dalšímu vývoji a tvorbě. Nicméně pokud jsou již kameny vytvořeny, v tomto případě je bohužel jediným řešením jejich operativní odstranění.

Následně se doporučuje užívat ostropestřec mariánský drcený plod již v rámci prevence a také celkové detoxikace organismu a samozřejmě stejně pro regeneraci jater.

5. Žloutenka (Hepatitida)

Žloutenka je infekční zánět jater způsobené viry, které napadají játra. Podle typu viru se hepatitida dělí na typ A, B, C, D, E, G, přičemž u nás se nejčastěji vyskytují první tři typy. Jelikož každý typ způsobuje jiné onemocnění, i příznaky jsou odlišné. Hepatitida typu A má podobné příznaky podobné chřipce, tedy bolesti žaludku, nevolnost, ale i zažloutnutí očí a pokožky, světlé zbarvení stolice, tmavé zbarvení moči. Hepatitida typu B má podobné příznaky jako hepatitida typu A, ale zažloutnutí pokožky není patrné u každého pacienta Hepatitida typu C je mimořádně nebezpečné zejmena proto, že typické zažloutnutí se při ní nemusí vůbec dojít a nemusí být na první pohled pozorovatelné.

Obecně je pro Hepatitidu typická i únava, malátnost, bolesti kloubů, tlak v pravé části břišní dutiny, Léčba žloutenky je komplikovaná, proto je mimořádně důležitá prevence a zvýšená hygiena rukou.

6. Cirhóza jater

Cirhóza je chronické onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na játrech. Může vzniknout z více příčin, mezi které kromě užívání nadměrného množství alkoholu patří i neléčená hepatitida, metabolická onemocnění atd.

Typickými úvodními příznaky cirhózy jsou únava, nechutenství, problémy se stolicí, nadměrná plynatost, chřadnutí. Bolesti v pravé části bříšní dutiny a zažloutnutí pokožky se objeví až později. Onemocnění ve vysokém stádiu provázejí i zvracení krve, nebo poruchy mozkové činnosti.

7. Rakovina jater

Rakovina jater je smrtelné onemocnění. Často vzniká na základě cirhózy nebo infekčního onemocnění (jako žloutenka). Příznaky rakoviny jater jsou poměrně obecné. Bolest břicha na pravé straně, únava, teplota, třes, nechutenství, později ztráta svalové hmoty, atd. V případě, že onemocnění souvisí s hepatitidou je typickým příznakem také zežloutnutí pokožky. Při včasné diagnostice a správné léčbě je možné život pacienta prodloužit i o několik let.

8. Selhání jater

Selhání jater může mít dvě formy – akutní a chronickou. Akutní selhání má rychlý průběh (do 8 týdnů, např. v důsledku otravy houbami, virového zánětu jater nebo při rakovině jater). V případě chronického selhání jater je průběh delší (k selhání jater může přijít po 6-7 měsících, např. Při cirhóze, neléčené virové hepatitidě apod.). Neléčené selhávání jater vede k smrti.

Příznaky jsou na úvod neurčité a obecné (bolesti v břišní dutině, slabost, nevolnost), později dochází k hormonálním poruchám a hromadění nežádoucích látek v organismu. Typickým příznakem je také zežloutnutí kůže a očního bělma, špatná srážlivost krve, v konečném stadiu kóma, která vzniká na základě poruchy funkce mozku, do kterého se dostávají vlivem nefunkčních jater látky, které jsou pro něj toxické.

Regenerace jater a prevence před jejích onemocněními

Tak jako při jiných onemocněních, i při onemocněních jater platí, že způsob a úspěšnost léčby záleží od příčiny vzniku a stádia ve kterém se nacházejí. Ve většině případů je prvním a nezbytným krokem změna životosprávy. Při onemocněních jater způsobených alkoholem je nutná abstinence, při poškození jater vlivem nesprávného stravování zase úprava jídelníčku (dieta) a zařazení fyzické aktivity.

Účinným pomocníkem při regeneraci jater je bylinka Ostropestřec mariánský a to obzvláště konzumace jeho plodů v drcené formě. Ostropestřec totiž obsahuje flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), které se souhrnně nazývají silymarin. Silymarin obsažený v ostropestřci mariánském regeneruje jaterní buňky, chrání před poškozením DNA a snižuje aktivitu látek stimulujících růst nádorů. I proto o něm mnozí hovoří jako o „zázračné bylince“.

Ostropestřec mariánský však není určen pouze pro lidi, kteří trpí onemocněními pečení. Mimořádně vhodné je absolvovat ostropestřcovou kúru i preventivně jako součást detoxikace nebo pokud máte pocit, že jste v poslední době svým játrům dali pořádně „zabrat“.

Nepodceňujte léčivou sílu přírody! Přesvědčte se o blahodárných účincích ostropestřce mariánského i vy.

Ušetřete se sáčky ZDARMA, množstevními slevami, dopravou ZDARMA a akčními až 270g XXL sáčky jen do konce března!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *